Jak wypisywać zaproszenia ślubne? Jak odmieniać nazwiska?

Decydując się na Ślub powinniśmy wiedzieć, że to nie tylko formalne zobowiązanie, ale także wyjątkowy moment, który łączy dwie osoby w miłości i zobowiązaniach na całe życie. Ceremonia ślubna może różnić się w zależności od kultury, tradycji i wyznania, ale zawsze jest wyjątkowym przeżyciem dla pary młodej i ich gości a ten wielki dzień zostanie w ich pamięci na zawsze.

Jak wypisywać zaproszenie ślubne ?

Zdecydowaliście się już na zaproszenia ślubne, stworzyliście już listę gości, ale teraz pojawia się pytanie: jak właściwie wydrukować te zaproszenia? Wydaje się, że treść zaproszenia jest oczywista, ale gdy przychodzi do konkretów, pojawiają się pewne wyzwania. Jakie formy są odpowiednie? Jak ująć to w słowa? Co powinno się znaleźć w zaproszeniach, a czego unikać? Może standardowa treść jest zbyt nudna? Jak więc właściwie przygotować oraz wypisać zaproszenia a następnie wręczyć.

Na naszej stronie znajdziecie wiele gotowych tekstów, które można dostosować, dodając Wasze imiona i inne istotne informacje. Jeśli czujecie się zagubieni w kwestii redagowania zaproszeń , to świetny pomysł aby wybrać jeden z gotowych tekstów lub zainspirować się nimi, tworząc własny, zawsze z poszanowaniem gości, podając wszystkie niezbędne informacje dotyczące ceremonii ślubnej i przyjęcia weselnego, a także prosząc o potwierdzenie przybycia oraz podając numer kontaktowy.

Ważne jest, aby na zaproszeniu znalazły się poniższe informacje:

 •  imiona i nazwiska młodej pary,
 •  data,
 • lokalizacja ceremonii i przyjęcia 
 • prośba o potwierdzenie obecności wraz z numerami telefonów.

 Co można jeszcze umieścić na zaproszeniu ślubnym?

 • Cytaty lub wiersze: Często para decyduje się również na umieszczenie wybranego cytatu, najczęściej o treści miłosnej lub romantycznej, a czasem fragmentu wiersza. Warto również podać autora cytatu i zastanowić się, czy idealnie pasuje on do wybranego stylu zaproszeń. Na przykład, humorystyczny cytat doskonale pasuje do oryginalnych zaproszeń ślubnych, podczas gdy bardziej stonowany i głęboki cytat nada elegancji zaproszeniom.
 • Rebusy/piktogramy: W tekście zaproszenia można również uwzględnić prośby i sugestie dotyczące prezentów. Czasem wystarczy prosta grafika lub jedno zdanie, a czasem para decyduje się na krótki wierszyk. Coraz częściej pary rezygnują z tradycyjnych prezentów i zamiast kwiatów decydują się na rzecz innych przedmiotów, takich jak alkohol, książki lub datki na cele charytatywne.
 • R.S.V.P - co to właściwie jest ? 

To skrót od francuskiego "Répondez s'il vous plaît", co oznacza "Proszę o odpowiedź" lub "Potwierdź obecność". Umieszczając taką prośbę na zaproszeniu ślubnym, para młoda prosi swoich gości o informację zwrotną dotyczącą ich planów uczestnictwa w uroczystości ślubnej i przyjęciu weselnym. Jest to ważne dla organizatorów ślubu i przyjęcia, aby mogli dokładnie zaplanować liczbę gości, ilość posiłków, miejsca siedzące itp.

Wskazane jest umieszczenie informacji o tym aby nasz gość weselny, wiedział jak może potwierdzić swoje przybycie. Może to być numer telefonu, adres e-mail, formularz internetowy lub inny środek kontaktu. Goście powinni odpowiedzieć na RSVP w określonym terminie, aby para młoda mogła dostosować plany na podstawie liczby potwierdzonych gości.

Warto również dodać, że umieszczenie prośby o odpowiedź na zaproszeniu ślubnym jest uprzedzeniem, że organizatorzy ślubu i przyjęcia doceniają dokładność w planowaniu, a odpowiedź gości pomaga im w zapewnieniu udanej uroczystości

Personalizacja gości- drukowane czy pisane ręcznie?

Organizacja ważnego wydarzenia, takiego jak zaślubiny to zadanie wymagające wielu staranności i dbałości o szczegóły. Jednym z tych szczegółów, który często budzi kontrowersje, jest forma prezentacji personaliów gości. Czy lepiej jest drukować je czy pisać ręcznie? Oto kilka rozważań na ten temat.

Drukowane personalia:

 • Elegancja i profesjonalizm: Drukowane personalia gości na eleganckich kartkach lub etykietach wydają się być bardziej profesjonalne i estetyczne. Nadają wydarzeniu wyrafinowany charakter, który pasuje do bardziej formalnych okazji, takich jak przyjęcia ślubne czy bankiety firmowe.
 • Czytelność: Drukowane personalia są zazwyczaj znacznie bardziej czytelne niż napisane w sposób odręczny. To szczególnie istotne, jeśli goście nie znają siebie nawzajem i potrzebują informacji na temat imion i nazwisk innych uczestników.
 • Uniknięcie błędów: Drukowanie personaliów na komputerze pozwala uniknąć błędów ortograficznych lub literówek, które mogą wystąpić podczas pisania ręcznego.
 • Szybkość: Drukowane personalia można przygotować znacznie szybciej niż pisać ręcznie, co jest istotne, jeśli organizacja wydarzenia jest dość czasochłonna.

Personalizowane personalia:

 • Wyjątkowość: Personalizowane personalia, napisane ręcznie, dodają wydarzeniu wyjątkowego charakteru. Są bardziej osobiste i tworzą cieplejszą atmosferę, szczególnie na przyjęciach rodzinnych czy kameralnych spotkaniach.
 • Możliwość dodania kreatywności: Pisanie personaliów ręcznie daje szansę na dodanie personalnego akcentu, na przykład poprzez ozdobne kaligraficzne pismo lub użycie kolorowych tuszy.
 • Przyjęcia tematyczne: Jeśli organizujesz przyjęcie tematyczne, personalia napisane ręcznie mogą stanowić ważny element dekoracyjny, który pasuje do motywu imprezy.
 • Zaoszczędzenie kosztów: Personalia pisane ręcznie są tańszą opcją, ponieważ nie wymagają druku ani zakupu specjalnych etykiet czy kartek.

Podsumowując, wybór między drukowanymi a pisanymi ręcznie personaliami gości zależy od charakteru i formy wydarzenia, a także od własnych preferencji i budżetu. Drukowane personalia nadają się doskonale do formalnych uroczystości, gdzie elegancja i profesjonalizm są priorytetem. Z kolei personalia pisane ręcznie mogą być doskonałym wyborem na kameralne przyjęcia rodzinne lub wydarzenia tematyczne, gdzie wyjątkowość i osobisty akcent mają znaczenie. Ważne jest, aby pamiętać, że niezależnie od wyboru, personalia gości powinny być czytelne i precyzyjne, aby ułatwić komunikację i integrację uczestników wydarzenia.

Jakie są zasady wypisywania zaproszeń na ślub kościelny lub ślub cywilny?

Wypisywanie zaproszeń na ślub to ważna część przygotowań do tego wyjątkowego wydarzenia. Oto kilka ogólnych zasad dotyczących wypisywania zaproszeń na ślub:

Forma zaproszenia:

 • Zaproszenia na ślub powinny być napisane w elegancki i czytelny sposób. Możesz wybrać tradycyjny papier lub też bardziej nowoczesne warianty, takie jak cyfrowe zaproszenia.

Informacje do umieszczenia:

 • Imiona nowożeńców: Imiona pary, która bierze ślub, powinny znajdować się na samym początku zaproszenia.
 • Data i miejsce ślubu: Wskazanie daty i miejsca ceremonii jest kluczowe. Należy podać dokładny dzień, datę, godzinę i miejsce, w tym adres ceremonii ślubnej.
 • Informacje o przyjęciu weselnym: Jeśli organizujecie przyjęcie weselne po ceremonii, powinno się to również zawrzeć w zaproszeniu. Podaj datę, godzinę i miejsce przyjęcia weselnego.
 • Informacje o RSVP: Prośba o potwierdzenie obecności (RSVP) jest ważna, abyś mógł zaplanować odpowiednią ilość miejsc i jedzenia. Podaj kontakt do osoby lub osób, które będą zbierać odpowiedzi.

Styl i język:

 • Styl zaproszenia powinien odzwierciedlać charakter ślubu i waszych osobistych preferencji. Może to być formalne, klasyczne zaproszenie lub bardziej swobodne i luźne lecz zgodnie z zasadami pisowni.
 • Jeśli ślub ma określony temat, warto go uwzględnić w zaproszeniach.

Dodatkowe informacje:

 • Jeśli są jakieś szczególne instrukcje dotyczące ubioru, prezentów lub innych aspektów ślubu, warto je zawrzeć w zaproszeniu.

Termin wysyłki:

 • Wysyłanie zaproszeń na ślub zwykle odbywa się kilka miesięcy przed datą uroczystości, aby goście mieli wystarczająco dużo czasu na zaplanowanie swojego udziału. Jeśli ślub i wesele jest planowany za granicą, zaleca się jeszcze wcześniejszą wysyłkę.

Personalizacja:

 • Możesz spersonalizować zaproszenia, dodając swoje zdjęcie lub inny element, który odzwierciedla waszą miłość i osobowość.

Adresowanie zaproszeń:

Adresowanie zaproszeń powinno być dokładne. Podaj pełne imiona i nazwiska gości oraz dokładne adresy. Jeśli zapraszasz rodzinę, sprecyzuj, kto jest zaproszony, na przykład "Pan i Pani John Smith oraz Rodzina."

Odpowiedzialność za koszty:

 • Jeśli planujesz, że goście będą musieli pokryć własne koszty związane z udziałem w ślubie (np. w przypadku ślubu docelowego), uprzedź ich o tym w zaproszeniach.

Pamiętaj, że zaproszenia na ślub to nie tylko praktyczny dokument, ale także ważny element ślubnych przygotowań. Staraj się, aby były one osobiste, piękne i oddawały ducha tego wyjątkowego dnia.

Kolejność na zaproszeniu - imię czy nazwisko?

Kiedy wręczamy zaproszenie z osobą towarzyszącą, istnieją pewne zasady etykiety, które powinny być przestrzegane. Po pierwsze, zawsze rozpoczynamy od imienia, a następnie podajemy nazwisko. Jeśli wręczamy zaproszenie ślubne z osobą towarzyszącą i zapraszamy parę, ważne jest, aby wymienić najpierw imię kobiety, a potem imię mężczyzny. To ma zastosowanie nawet w przypadku, gdy mężczyzna jest członkiem rodziny jednego z przyszłych małżonków. Na przykład, jeśli para młoda zaprasza kuzyna o imieniu Bartosz Nowak i jego partnerkę o imieniu Katarzyna Jasińska, na zaproszeniu powinniśmy napisać "Katarzyna Jasińska i Bartosz Nowak". Jeśli zapraszamy małżeństwo, należy podać "Katarzyna i Bartosz Nowak". Jeśli kobieta ma dwuczłonowe nazwisko, używamy formy "Katarzyna Jasińska-Nowak i Bartosz Nowak". W przypadku, gdy zapraszamy parę w związku nieformalnym, możemy podać pełne imię i nazwisko kobiety, a następnie mężczyzny. Często dodaje się też dopisek "wraz z osobą towarzyszącą", aby uniknąć nieporozumień. Ważne jest, aby upewnić się, czy nazwiska gości odmieniają się, i jeśli tak, to dowiedzieć się, jak brzmią w odmienionej formie, najlepiej pytając samą zainteresowaną osobę. W ten sposób można uniknąć niezręcznych sytuacji i błędów związanych z nazwiskami na zaproszeniach.

Jak wypisywać dzieci na zaproszeniach ślubnych?

Wypisywanie dzieci zapraszanych na uroczystość zaślubin może być subtelną kwestią, a sposób, w jaki to zrobisz, zależy od Twoich preferencji i planów dotyczących ślubu. Oto kilka sposobów, jak to można zrobić:

1.     Wpisanie dzieci na zaproszeniu:

o    Możesz wpisać imiona dzieci na samym zaproszeniu, obok imion ich rodziców. Na przykład: "Anna i Jan Kowalscy oraz ich dzieci: Karol i Maria".

o    Inna opcja to umieszczenie imion dzieci pod nazwiskiem rodziców, np.: "Anna i Jan Kowalscy | Karol i Maria".

2.     Wykorzystanie osobnych kartek informacyjnych:

o    Możesz dołączyć osobną kartkę informacyjną do zaproszenia, na której zawarte będą szczegóły dotyczące dzieci, takie jak imiona i wiek. Na przykład: "Serdecznie zapraszamy Annę i Jana Kowalskich oraz ich dzieci, Karola (wiek 6) i Marię (wiek 4)".

3.     Zastosowanie dedykowanych zaproszeń dla dzieci:

o    Jeśli dzieci mają odrębne zaproszenia, możesz wybrać dedykowane zaproszenia dla nich. To często stosowane rozwiązanie na ślubach, na których jest wiele dzieci.

4.     Ogólne zaproszenie dla rodziny:

o    Jeśli preferujesz bardziej nieformalne podejście, możesz wysłać ogólne zaproszenie dla rodziny, na którym jest wspomniane, że dzieci są mile widziane. Przykład: "Serdecznie zapraszamy Annę i Jana Kowalskich wraz z rodziną na nasz ślub."

5.     Umieszczenie informacji na osobnej karcie informacyjnej:

o    Jeśli chcesz uniknąć zamieszania z imionami na głównym zaproszeniu, możesz dołączyć osobną kartkę informacyjną, na której zawarte będą szczegóły dotyczące gości z dziećmi 

6.     Osobne zaproszenia na ślub i wesele dla dzieci powyżej 18 raku życia :

o    Dzieci powyżej 18. roku życia są pełnoletnie i często prowadzą niezależne życie. Wręczając im osobne zaproszenia, pokazuje się, że są traktowani jako dorosłe osoby, które samodzielnie podejmują decyzje i mają własne życie społeczne. Mają swoje własne grono przyjaciół i znajomych, z którymi chcą podzielić się tą ważną chwilą. Wypada zaprosić ich wręczając im osobne zaproszenia, umożliwia się im zaproszenie swoich przyjaciół i uczestnictwo w ślubie jako samodzielni goście.. Oddzielne zaproszenia ułatwiają kontrolę nad liczbą gości i organizację miejsca przy stole oraz innych aspektów związanych z przyjęciem ślubnym.

Warto jednak pamiętać, że to indywidualna decyzja narzeczonych i organizatorów ślubu, jakie zaproszenia zostaną wysłane, i może to zależeć od kulturowych, rodzinnych i osobistych preferencji. Istnieje wiele różnych tradycji i praktyk związanych z organizacją wesela, a wybór, czy powinny otrzymać osobne zaproszenia, czy też nie, zależy od konkretnej sytuacji i preferencji przyszłych małżonków. 

Zawiadomienia ślubne - co to jest ?

Zawiadomienia ślubne to formalne ogłoszenia lub powiadomienia, które przyszli nowożeńcy lub ich rodziny wysyłają swoim bliskim i zaproszonym gościom, aby poinformować ich o zbliżającym się ślubie. Te zawiadomienia mogą przyjmować różne formy, w zależności od kultury i tradycji, ale zazwyczaj zawierają informacje o dacie, godzinie i miejscu ceremonii ślubnej oraz ewentualnym przyjęciu weselnym. Zawiadomienia ślubne mogą być w formie papierowych kartek, elektronicznych wiadomości, e-maili, zaproszeń lub innych kreatywnych prezentacji.

Czytaj także:

Kiedy najlepiej zamawiać zaproszenia

Jak wypisywać zaproszenia ślubne

Od czego zacząć organizację ślubu

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.

„Sklep internetowy „projektownia-art.pl” wykorzystuje pliki cookies oraz inne technologie służące do automatycznego przechowywania danych w celu zapewnienia najwyższej jakości świadczonych usług.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez sklep internetowy projektownia-art.pl lub podmioty trzecie, w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną, może w każdym momencie zostać przez Państwa zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki. 

Więcej szczegółów dotyczących naszej polityki cookies znajdziecie Państwo tutaj .”